Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co jest wymagane od pracownika sklepu? Poradnik

3 kwietnia 2022

Pracownik sklepu to zawód często pomijany i marginalizowany. Osoby pracujące w sklepach są często źle traktowane przez klientów. Jednakże jest to bardzo odpowiedzialna praca, gdyż osoba odpowiada za całą powierzchnię miejsca pracy. Obowiązki są bardzo duże, a praca potrafi przynieść wiele satysfakcji. W zależności od wielkości sklepu i branży danego budynku możemy mieć zupełnie inne obowiązki. Pracownik sklepu nie jest odpowiedzialny tylko za kasowanie produktów czy też obsługę klienta. Nie warto ulegać stereotypom. Jest to ciekawy zawód, który posiada duże możliwości rozwoju. Jeżeli wykażemy zaangażowanie, z pewnością możemy uzyskać awans. Co jest wymagane od pracownika sklepu? Sprawdź teraz, a może odkryjesz swoje nowe miejsce pracy.

Jakie cechy powinien posiadać pracownik sklepu?

Przede wszystkim pracownik sklepu powinien odznaczać się sumienną pracą. Często musimy pracować pod presją czasu, dlatego warto posiadać cechy, które nam w tym pomogą. Chęć uczenia się jest bardzo dobrze widziana u przyszłego pracownika, ponieważ dzięki temu możemy wynieść wiele z tej pracy. Kasjer powinien być samodzielny i reprezentować wysoki poziom kultury osobistej. Warto także być przygotowanym do pracy w zespole, gdyż nie jesteśmy jedynymi sprzedawcami w sklepie. W przypadku czynności takich jak układanie towaru na półkach należy cechować się dokładnością. W szczególności w przypadku rzeczy szklanych czy delikatnych. Należy także być odpornym na stres i umieć działać pod presją czasu, potrafić opanować emocje w stresujących sytuacjach. Tak naprawdę to od zachowania pracowników zależy, jak sklep będzie odbierany. Jeżeli kasjer będzie niemiły, z pewnością w internecie pojawią się negatywne opinie, co nie sprzyja pojawianiu się nowych klientów. Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z tego rodzaju zawodem, warto na początku wybrać mniejsze sklepy, sklepiki osiedlowe czy też kioski. W dużych sklepach, przede wszystkich tych znajdujących się w galeriach handlowych może przychodzić bardzo dużo klientów.

Jakie są obowiązki pracownika?

Pracownik sklepu to praca, która może wydawać się bardzo prosta. Jednakże nie jest to prawda. Każda praca polega na obowiązkach, które należy spełnić. Jeśli nie będziemy wywiązywać się z naszych zadań, możemy spotkać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Przed rozpoczęciem pracy jako pracownik sklepu zastanów się, czy podołasz wyznaczonym zadaniom. Najważniejsze obowiązki na stanowisku pracownika sklepu to między innymi: 

  • wykładanie towaru na półki
  • pilnowanie porządku na terenie sklepu
  • kompleksowa obsługa klientów
  • dbanie o odpowiednią atmosferę
  • obsługa kasy fiskalnej
  • pomoc i obsługa klientów
  • dbanie o wizerunek firmy
  • zapobieganie stratom finansowym

Większość obowiązków nauczysz się podczas pierwszych dni w pracy. W wielu sklepach umiejętności takie jak obsługa kasy fiskalnej nie jest konieczna. Każdy sklep posiada własny, odmienny system którego należy się nauczyć. Jednakże wiadomości dotyczące obsługi kas są wartościowe, tak samo jak umiejętności szybkiego liczenia. Ważniejsze w pracy jako pracownik sklepu są nasze cechy i predyspozycje do pracy z klientem niż umiejętności. Jeżeli nasze starania będą miały pozytywne zakończenie, to z pewnością musimy podejść odpowiedzialnie do pracy. Z pewnością nie możemy spóźnić się w pierwszym dniu pracy!. Jeżeli nie będziemy wykazywać zaangażowania, może zdarzyć się tak, że nasi przełożeni nie będą zainteresowani naszą pracą. Warto przykładać się do swoich obowiązków, gdyż działa to na naszą korzyść. Możemy liczyć na awans i wyższe zarobki.

Jak znaleźć pracę jako pracownik sklepu?

Pracę jako pracownik sklepu warto szukać na portalach internetowych. Coraz częściej spotykamy się z udostępnianiem ogłoszeń przez internet, zamiast bezpośrednio na gablocie w sklepie. Warto również podejść do firmy, w której chcielibyśmy pracować i zapytać o pracę osoby odpowiedzialnej za zatrudnienie. Należy zdecydować, w jakim sklepie chcemy pracować. Może to być mały, osiedlowy sklepik lub duży obiekt w galerii handlowej. Jeżeli dostaniemy odpowiedź na naszą kandydaturę, powinniśmy odpowiednio przygotować się do rozmowy. Z pewnością warto przedstawić swoje mocne i słabe strony oraz zastanowić się dlaczego akurat wybieramy takie stanowisko, jakim jest pracownik sklepu. Jeżeli dobrze przygotujemy się na rozmowę, to nie należy się stresować. 

Ważne są zaangażowanie i chęć podjęcia nauki. Pozostałych umiejętności nauczysz się już w miejscu pracy. Pamiętaj, aby twoje CV było odpowiednie do szukanego miejsca pracy. Nie wprowadzaj miejsc i umiejętności nie powiązanych z przyszłym zawodem. Może to zaburzyć wygląd twojego życiorysu, pomimo dostatecznego doświadczenia. Ważne jest, aby CV było proste i przejrzyste, gdyż wpływa to na odbiór twojej osoby przez rekrutera. Wygląd życiorysu może całkowicie zmienić postrzeganie, dzięki czemu masz szansę na sukces. Również dobrym pomysłem jest dołączenie referencji z poprzednich stanowisk. Często pozwalają one lepiej zaprezentować przyszłego pracownika. Oferty pracy możesz znaleźć na stronie: https://www.gowork.pl/praca/pracownik-sklepu;st/warszawa;l.

Wszystko

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wygląda praca importera z Chin?
zatrudnienie ochroniarza
faktoring odwrotny

Jesteś zainteresowany reklamą?

faktoring odwrotny