Budownictwo

Który rodzaj kotła będzie najlepszy?

Który rodzaj kotła będzie najlepszy?

To, na jaki rodzaj kotła się decydujemy, będzie miało bardzo duże konsekwencje zarówno dla naszego portfela jak też dla wygody eksploatacyjnej. Powinniśmy wiedzieć, czym będą się różniły urządzenia, w których można palić pelletem albo ekogroszkiem. Tu na pewno warto poradzić się doświadczonego specjalisty, który zawsze wie, jaki kocioł wybrać w kontekście jego przeznaczenia. Inne urządzenia przecież będą wybierali przedsiębiorcy, którzy liczą na o wiele wyższy poziom wydajności, a na całkiem inne klienci indywidualni, którzy chcą ogrzać małe mieszkanie.

Rodzaj opału w nowoczesnych kotłach

Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, że gdy już zastanawiamy się nad tym, jakie kotły wybrać, to powinniśmy wiedzieć, czym charakteryzuje się konkretny opał. Naturalnie zarówno pellet, jak i ekogroszek uchodzą za rodzaj paliw, które są przyjazne dla środowiska. Nie będą przekraczać żadnych norm unijnych, ale występują w nich pewne różnice. Jeżeli zainteresuje nas ekogroszek, to musimy wiedzieć, że jest to produkt wytwarzany z wysokokalorycznego węgla kamiennego, który ma niską zawartość siarki i dlatego jest właśnie uważany za materiał ekologiczny. Na rynku dostępny jest granulat, który wymiar 5 – 25 mm. Możemy też zdecydować się na pellet. On jest uzyskiwany z biomasy. To kluczowa kwestia, ponieważ dzięki temu jest zakwalifikowany do odnawialnych źródeł energii. Produkuje się go najczęściej z odpadów drzewnych, ale także słomy lub drewnianych trocin. Występuje w granulkach o wielkości 6 – 8 mm. Oczywiście, gdy chcemy się dowiedzieć jaki kocioł wybrać, to musimy także zwrócić uwagę na aspekty takie jak gwarancje oraz serwisowanie.

Kupując kotły korzystajmy z konsultantów

Oczywiście, niemniej istotną kwestią będzie to, że fakt, jakie kotły wybieramy, będzie decydować o większej lub mniejszej kolejności oraz częstotliwość kontroli. Niemniej jednak zawsze musimy pamiętać o tym, aby takie kontrole odbywały się w odpowiednich odstępach czasowych. Sami nawet wtedy, gdy orientujemy się w takich technologiach, nie będziemy w stanie sprawdzić, czy urządzenie funkcjonuje w sposób prawidłowy, czy też nie. Tylko doświadczeni fachowcy, którzy mają odpowiednie uprawnienia, będą w stanie zweryfikować stan techniczny kotła. Dodatkowo, gdy zastanawiamy się nad tym, jaki kocioł wybrać, to warto również zapytać o czas, na jaki jest wystawiona gwarancja. Są też osoby, które przede wszystkim interesują się wymiarami takich urządzeń. Na szczęście są one niemal zawsze optymalne i mogą się zmieścić do każdej piwnicy lub w kotłowni, czy też do innego pomieszczenia.

Udostępnij