Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Czym różni się faktoring odwrotny od klasycznego?

14 grudnia 2022 faktoring odwrotny


Jak wiemy, faktoring to nie tylko sprzedaż faktur, ale wiele innych usług, które pomagają przedsiębiorcom w utrzymaniu lub odzyskaniu płynności finansowej. Jedną z takich usług jest faktoring odwrotny. Na czym polega? Czym różni się od faktoringu klasycznego? Kiedy warto z niego skorzystać? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Faktoring klasyczny – co to jest?

Faktoringiem klasycznym nazywamy najpopularniejszą odmianę faktoringu, czyli usługę, dzięki której przedsiębiorcy mogą sprzedawać faktury. Zasada działania faktoringu jest bardzo prosta: jeżeli firma wystawia faktury z odroczonymi terminami płatności, może miewać problemy z płynnością finansową. Nie musi jednak czekać, aż kontrahenci zdecydują się uregulować należności aż do dnia, w którym upływa termin płatności. Zamiast tego mogą zdecydować się na faktoring – sprzedać wystawione faktury, a pieniądze otrzymać natychmiast. 

Koszt usługi faktoringowej to zwykle prowizja faktora oraz opłata za utrzymanie limitu faktoringowego (zarezerwowanej dla przedsiębiorcy kwoty, w ramach której może on finansować wystawiane swoim odbiorcom faktury). W przypadku korzystania z faktoringu online koszt usługi jest niższy niż gdy zdecydujemy się na jednorazowe finansowanie faktury. 

Przykład: 

Pan Leon prowadzi warsztat samochodowy. Część jego klientów to firmy, które od długiego czasu naprawiają u niego swoje samochody, przez co strony umówiły się na odroczoną płatność. Splot niefortunnych wydarzeń sprawił jednak, że pan Leon dopiero wystawił trzy faktury swoim kontrahentom – każdą z terminem płatności upływającym za 30 dni – a środków potrzebuje właściwie jak najszybciej. Planuje z nich zakupić nową wyważarkę do kół oraz spawarkę – poprzednie zostały skradzione. 

Pan Leon nie ma czasu na wnioskowanie o kredyt w banku, a kolejni klienci już się niecierpliwią z powodu opóźnienia. Na szczęście firma pana Leona korzysta z faktoringu – w takim układzie przedsiębiorca musi tylko zgłosić faktury od kontrahentów do finansowania i poczekać kilka godzin na pieniądze. 

Faktoring odwrotny – czym różni się od faktoringu klasycznego?

Podczas gdy zwykle faktoring polega na sprzedaży faktur, za które przedsiębiorca ma dopiero otrzymać pieniądze, faktoring odwrotny pozwala firmom na finansowanie zakupów. Innymi słowy: pozwala przekazać faktorowi dokument sprzedaży wystawiany przedsiębiorcy przez sprzedającego.

Przykład:

Co, gdyby pan Leon miał podobny problem, jak w poprzednim przykładzie (skradziony sprzęt i nagląca konieczność zakupienia nowego), ale nie miał w perspektywie spłaty ze strony kontrahentów i był na bieżąco ze wszystkimi zleceniami? 

W takim przypadku rozwiązaniem jest właśnie faktoring odwrotny – pan Leon może zakupić wyważarkę oraz spawarkę w sklepie, odebrać od sprzedającego fakturę, a następnie dokument ten zgłosić do finansowania w PragmaGO. Za kilka godzin faktor wyśle pieniądze sprzedawcy, dzięki czemu transakcja zakończy się powodzeniem.

Podsumowanie

Zarówno faktoring klasyczny, jak i faktoring odwrotny, są przydatnymi usługami, które mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, przed jakimi stają przedsiębiorcy. To, którą z tych usług wybrać, zależy od konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się firma. 

Warto jednak pamiętać, że oba opisywane dziś rodzaje faktoringu sprawdzą się zarówno w przypadku firm z sektora MŚP (dla nich mamy także dostępny mikrofaktoring na stronie pragmago.pl), jak i w rozwiązywaniu problemów największych firm na rynku. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców – niezależnie od tego, jak wielu pracowników zatrudniają i jakie obroty notują – jest to, że faktoring dostępny jest w 100% online. Bez wychodzenia z domu czy biura możesz sfinalizować usługę faktoringową i uzyskać finansowanie dla Twojej firmy.

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak zatrzymać lojalnego klienta w e-commerce?
Jak wygląda praca importera z Chin?
zatrudnienie ochroniarza

Jesteś zainteresowany reklamą?

zatrudnienie ochroniarza