Biznes

Czym różni się faktoring odwrotny od klasycznego?

Czym różni się faktoring odwrotny od klasycznego?

Jak wiemy, faktoring to nie tylko sprzedaż faktur, ale wiele innych usług, które pomagają przedsiębiorcom w utrzymaniu lub odzyskaniu płynności finansowej. Jedną z takich usług jest faktoring odwrotny. Na czym polega? Czym różni się od faktoringu klasycznego? Kiedy warto z niego skorzystać? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziesz poniżej!

Faktoring klasyczny – co to jest?

Faktoringiem klasycznym nazywamy najpopularniejszą odmianę faktoringu, czyli usługę, dzięki której przedsiębiorcy mogą sprzedawać faktury. Zasada działania faktoringu jest bardzo prosta: jeżeli firma wystawia faktury z odroczonymi terminami płatności, może miewać problemy z płynnością finansową. Nie musi jednak czekać, aż kontrahenci zdecydują się uregulować należności aż do dnia, w którym upływa termin płatności. Zamiast tego mogą zdecydować się na faktoring – sprzedać wystawione faktury, a pieniądze otrzymać natychmiast. 

Koszt usługi faktoringowej to zwykle prowizja faktora oraz opłata za utrzymanie limitu faktoringowego (zarezerwowanej dla przedsiębiorcy kwoty, w ramach której może on finansować wystawiane swoim odbiorcom faktury). W przypadku korzystania z faktoringu online koszt usługi jest niższy niż gdy zdecydujemy się na jednorazowe finansowanie faktury. 

Przykład: 

Pan Leon prowadzi warsztat samochodowy. Część jego klientów to firmy, które od długiego czasu naprawiają u niego swoje samochody, przez co strony umówiły się na odroczoną płatność. Splot niefortunnych wydarzeń sprawił jednak, że pan Leon dopiero wystawił trzy faktury swoim kontrahentom – każdą z terminem płatności upływającym za 30 dni – a środków potrzebuje właściwie jak najszybciej. Planuje z nich zakupić nową wyważarkę do kół oraz spawarkę – poprzednie zostały skradzione. 

Pan Leon nie ma czasu na wnioskowanie o kredyt w banku, a kolejni klienci już się niecierpliwią z powodu opóźnienia. Na szczęście firma pana Leona korzysta z faktoringu – w takim układzie przedsiębiorca musi tylko zgłosić faktury od kontrahentów do finansowania i poczekać kilka godzin na pieniądze. 

Faktoring odwrotny – czym różni się od faktoringu klasycznego?

Podczas gdy zwykle faktoring polega na sprzedaży faktur, za które przedsiębiorca ma dopiero otrzymać pieniądze, faktoring odwrotny pozwala firmom na finansowanie zakupów. Innymi słowy: pozwala przekazać faktorowi dokument sprzedaży wystawiany przedsiębiorcy przez sprzedającego.

Przykład:

Co, gdyby pan Leon miał podobny problem, jak w poprzednim przykładzie (skradziony sprzęt i nagląca konieczność zakupienia nowego), ale nie miał w perspektywie spłaty ze strony kontrahentów i był na bieżąco ze wszystkimi zleceniami? 

W takim przypadku rozwiązaniem jest właśnie faktoring odwrotny – pan Leon może zakupić wyważarkę oraz spawarkę w sklepie, odebrać od sprzedającego fakturę, a następnie dokument ten zgłosić do finansowania w PragmaGO. Za kilka godzin faktor wyśle pieniądze sprzedawcy, dzięki czemu transakcja zakończy się powodzeniem.

Podsumowanie

Zarówno faktoring klasyczny, jak i faktoring odwrotny, są przydatnymi usługami, które mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, przed jakimi stają przedsiębiorcy. To, którą z tych usług wybrać, zależy od konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się firma. 

Warto jednak pamiętać, że oba opisywane dziś rodzaje faktoringu sprawdzą się zarówno w przypadku firm z sektora MŚP (dla nich mamy także dostępny mikrofaktoring na stronie pragmago.pl), jak i w rozwiązywaniu problemów największych firm na rynku. Dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców – niezależnie od tego, jak wielu pracowników zatrudniają i jakie obroty notują – jest to, że faktoring dostępny jest w 100% online. Bez wychodzenia z domu czy biura możesz sfinalizować usługę faktoringową i uzyskać finansowanie dla Twojej firmy.

Udostępnij