Praca

Czym się zajmuje agencja rekrutacyjna i czego można od niej oczekiwać?

Czym się zajmuje agencja rekrutacyjna i czego można od niej oczekiwać?

Agencja rekrutacyjna jest to firma, która zajmuje się pozyskiwaniem pracowników na zlecenie klienta. Zatrudnieni w niej headhunterzy potrafią przeprowadzić efektywnie proces rekrutacji i wybrać odpowiedniego kandydata na stanowisko pracy. Z usług agencji rekrutacyjnych korzystają głównie wielkie firmy, które zatrudniają duże ilości pracowników. Jednak również małe przedsiębiorstwa mogą skorzystać z usług tego typu.

Jak działa agencja rekrutacyjna?

Firma rekrutacyjna może w pełni przeprowadzić proces rekrutacyjny dla klienta. Agencje zajmują się pozyskiwaniem dużej ilości pracowników dla wielu firm w związku z czym rekruterzy w nich zatrudnieni posiadają ogromne doświadczenie. Potrafią oni przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w odpowiedni sposób, tak żeby zarówno klient, jak i zatrudniana osoba byli w pełni zadowoleni. Agencje rekrutacyjne mogą zająć się całym procesem zatrudnienia nowego pracownika, począwszy od napisania ogłoszenia, poprzez dokonanie wstępnej selekcji i przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych. W tym celu należy agencji przekazać informacje ile pracowników zamierzamy zatrudnić, jaki będzie ich zakres obowiązków, jakie będą ich warunki pracy oraz na jakie wynagrodzenia oraz dodatki pozapłacowe mogą liczyć.

Zalety agencji rekrutacyjnej

Do głównych zalet zatrudnienia agencji rekrutacyjnej jest bez wątpienia oszczędność czasu oraz obniżenie kosztów procesu rekrutacji. Firmy zatrudniające duże ilości pracowników prowadzą rekrutacje w trybie ciągłym. Często wymaga to osobnego działu, który zajmuje się tylko pozyskiwaniem nowych pracowników. Skorzystanie z usług agencji rekrutacyjnej w tym wypadku wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Dzięki temu firma nie musi zatrudniać dodatkowych osób, które będą odpowiedzialne za rekrutacje. Agencje posiadają często również dostęp do wielu profili kandydatów, co sprawia że proces zatrudnienia odbywa się sprawnie.

Agencja rekrutacyjna, a agencja pracy

Wiele osób używa zamiennie określenia agencja rekrutacyjna i agencja pracy. W wielu przypadkach używanie tych określeń może być zamienne, jednak warto podkreślić że agencje rekrutacyjne działają na zlecenie konkretnych firm i poszukują kandydatów którzy stworzą zespół zgodny z wymaganiami klienta. Działają więc głównie tylko dla klienta. Pośrednictwo pracy z kolei wspiera obie strony procesu zatrudniania.

Jakich pracowników rekrutują agencje?

Agencje rekrutacyjne zajmują się pozyskiwaniem dwóch głównych grupy pracowników. Pierwszą są to osoby wykonujące prace tymczasowe, lub stałe ale na stanowiskach które nie wymagają szerokich kompetencji. Do takich czynności często można przyuczyć każdą osobę. Drugą najczęściej zatrudnianą grupą przez agencje rekrutacyjne są wysoko wykwalifikowani  pracownicy tacy jak programiści, inżynierowie, managerowie itp.

Udostępnij