Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak znaleźć dobrego pracownika

2 czerwca 2019


Wiele firm boryka się z problemem związanym ze znalezieniem wartościowych pracowników. Można wręcz powiedzieć, że obecnie dobry pracownik to na wagę złota. Na szczęście jest kilka sposób, które mogą pomóc w tym, aby sobie z tym problemem poradzić. Jak znaleźć dobrego pracownika?

Jak znaleźć dobrego pracownika?

Jak znaleźć dobrego pracownikaPrzede wszystkim każdy pracodawca, który chce znaleźć dobrego pracownika musi zacząć od siebie. Chodzi o to, aby dokładnie przeanalizował kogo szuka. Innymi słowy jasno powinien określić zakres obowiązków pracownika, na następnie określić konkretne wymagania. Bywa bowiem tak, że pracodawcy nie mają konkretnych oczekiwań, zatrudniają pracownika, a potem są rozczarowani jego pracą. Tymczasem nie jest to wina samego pracownika, lecz pracodawcy, który nie wiedział czego tak naprawdę chce i oczekuje.

Kolejna ważna sprawa to to, aby pracownika szukać skutecznie. Innymi słowy, aby szukać go w taki sposób, aby ze swoją ofertą docierać do tych, których się poszukuje. Pracodawcy bardzo często popełniają błędy pod tym kątem. Np. poszukując młodego pracownika publikują ogłoszenie o pracę w gazecie. Jest to całkowicie nieskuteczne ponieważ młodzi ludzie w zdecydowanej większości nie czytają gazet. Dlatego zadając sobie pytanie jak znaleźć dobrego pracownika należy dokładnie zastanowić się w jakim miejscu go szukać i gdzie publikować swoją ofertę pracy.

Ogłoszenie pracodawcy powinno być atrakcyjne

Poszukują pracowników warto jest także nieco bardziej pokazać swoją twarz. Suche ogłoszenie o pracę są bowiem coraz mniej skuteczne. Kandydaci lubią wiedzieć nieco więcej o firmie, np. to z kim będą pracować. Dlatego jeśli poszukuje się pracownika np. do działu sprzedaży warto jest przedstawić zespół ludzi, który w nim pracuje. Fakt, że kandydat będzie mógł poznać swoich ewentualnych współpracowników z pewnością przyniesie pozytywne efekty. Ciekawym pomysłem jest umieszczanie w sieci, np. na stronie firmowej filmów video przedstawiających scenki z życia firmy.

Kolejny istotny aspekt dotyczy traktowania kandydatów do pracy. Częstym błędem popełnianym przez pracodawców jest traktowanie wszystkich kandydatów tak samo. To niestety zniechęca najlepszych pracowników. Każdy kandydat jest bowiem inny, ma inne doświadczenia zawodowe czy życiowe. Należy o tym pamiętać. Dlatego zachęcając pracownika do pracy w naszej firmie należy podejść do niego w sposób indywidualny. Pracownik musi poczuć, że jest traktowany wyjątkowo, że firmie rzeczywiście zależy na zatrudnieniu właśnie jego.

Samo znalezienie dobrego pracownika to jednak nie wszystko. Pracodawca musi także zadbać o to, aby pracownik po jakimś czasie nie zrezygnować z pracy. Dlatego zawsze należy przestrzegać tego na co się pracodawca umówił z pracownikiem. Jeśli warunki pracy okażą się inne niż te, które przedstawiano na początku wówczas dobry pracownik może po prostu odejść i rozpocząć pracę w innej firmie.

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wygląda praca importera z Chin?
zatrudnienie ochroniarza
faktoring odwrotny

Jesteś zainteresowany reklamą?

faktoring odwrotny