Biznes

Wniosek o upadłość konsumencką – jak go wypełnić?

Wniosek o upadłość konsumencką – jak go wypełnić?

Sprawy długów i kłopotów finansowych nie zawsze udaje się umorzyć w procesie o zapłatę. Choć się odwołujemy, piszemy wnioski i staramy, to czasem nie ma podstawy prawnej do oddłużenia. W takiej sytuacji pozostaje nam jedno wyjście – ogłosić upadłość konsumencką. Dla osób, które nie mają doświadczenia z takim filarem prawa może wydawać się to nieco obco brzmiące. W naszym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat tego, jak złożyć wniosek i czym właściwie jest upadłość konsumencka. Wciąż jest szansa na rozwiązanie Twoich problemów!

Umorzenie długów w upadłości konsumenckiej – jak to działa?

Upadłość konsumencką może ogłosić osoba fizyczna, która nie ma żadnej działalności gospodarczej. Taki ruch umożliwia umorzenie posiadanych zadłużeń. Odbywa się to poprzez wniosek o upadłość konsumencką. Należy złożyć go do odpowiedniego sądu. Taki dokument powinien zawierać wszystkie informacje na nasz temat. Tylko wtedy oddłużanie może dojść do skutku. Pismo trzeba przygotować w oparciu o określony wzór. Pomoc prawna, np. Eurolege, która specjalizuje się w zadłużeniach, przygotuje dla nas taki wniosek. Taki dokument daje nam gwarancję, że sąd na pewno go rozpatrzy i będzie on zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Jak wygląda upadłość konsumencka?

Przede wszystkim, aby móc ogłosić upadłość konsumencką, musimy wykazać, że nie mamy odpowiednich funduszy do spłaty zadłużenia. Są także inne elementy do spełnienia. Wniosek o upadłość konsumencką można złożyć dopiero po upływie 10 lat od postępowania, w którym doszło do umorzenia częściowo lub w pełni zadłużenia posiadanego przez osobę fizyczną. Obowiązkowo musi ona też mieszkać na stałe i przebywać w Polsce. Po złożeniu wniosku rozpoczyna się postępowanie upadłościowe. W większości przypadków jest ono w trybie uproszczonym, o ile nie występują przeciwwskazania. Oznacza to, że największą rolę odgrywa tutaj syndyk masy upadłości. Jest to osoba, której mamy wskazać cały posiadany majątek. Z tych elementów wybierane są te, które zgodnie z obowiązującym prawem wliczają się do przejęcia.

Skuteczne oddłużanie – czy upadłość konsumencka to dobre wyjście?

W ostateczności nie ma już dobrych i złych wyjść. Upadłość konsumencka to jedyna deska ratunku. Niestety, ale życie pisze różne scenariusze. Trzeba mieć jednak nadzieję, że w końcu wszystko się ułoży. Z pewnością osoby, które próbują rozwiązać problem i starają się dopilnować wszystkich kwestii prawnych mają na to największą szansę. Dlatego nie poddawaj się. Nawet jeśli postępowanie nie idzie po Twojej myśli to pamiętaj, że zawsze zostaje upadłość konsumencka. To ostateczność, która może Cię uratować. Wyjście z długów nie jest proste. Z pewnością dużo łatwiej jest w nie wpaść… Jednak zawsze walcz do końca i dochodź swoich praw. Wystarczy tylko dobrze je znać i mieć odpowiednią pomoc od specjalistów.

Udostępnij