Budownictwo

Jaki kocioł gazowy wybrać dla domu?

Jaki kocioł gazowy wybrać dla domu?

Ogrzewanie gazowe uważane jest za ekologiczne, gdyż nie wypuszcza do atmosfery szkodliwych emisji gazów. Te z kolei przyczyniają się do skażenia środowiska i ocieplenia klimatu. Kocioł gazowy jest również tańszą alternatywą ogrzewania domu i podgrzewania wody. Jaki kocioł gazowy wybrać i jakie parametry brać pod uwagę?

Kocioł gazowy – najważniejsze funkcje

Kocioł gazowy służy do ogrzewania wnętrza domu, ale również wody do mycia i kąpieli. We współczesnych budownictwach wybiera się właśnie ten sposób ogrzewania, gdyż jest ekologiczny i stosunkowo tani. Nie bez znaczenia jest również łatwość obsługi kotła gazowego i możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury. 

Wybór kotła gazowego

Kocioł gazowy można wybrać ze względu na różne parametry. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakie funkcje ma mieć to urządzenie i o jakiej powierzchni pomieszczenie musi ogrzać. Pod te parametry dobiera się kocioł grzewczy o określonej mocy. 

Ze względu na design i sposób montażu mamy do wyboru:

  • kotły gazowe stojące,
  • kotły gazowe wiszące.  

Przede wszystkim jednak kotły gazowe dostępne na rynku wybiera się ze względu na ich jedno lub dwufunkcjonalność. To jest kluczowy parametr, który powinien wpłynąć na ostateczny wybór gazowego kotła grzewczego. 

Kotły gazowe jednofunkcyjne

Jak sama nazwa mówi, jest to kocioł, który posiada tylko jedną funkcję. W tym przypadku jest to ogrzewanie wnętrza domu. Sprawdza się w domach, w których jest kotłownia, gdyż wtedy podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, który odpowiada również za ogrzewanie wody. Osobny podgrzewacz z wężownicą umieszcza się obok kotła gazowego i odprowadza się od niego niezbędne rury, które będą służyły do podgrzewania wody. Niezbędne jest również zamontowanie układu cyrkulującego. 

Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że kocioł gazowy jednofunkcyjny z zamontowanym podgrzewaczem pojemnościowym, jednorazowo może podgrzać więcej wody od kotła gazowego dwufunkcyjnego. 

Kotły gazowe dwufunkcyjne

Montowany zazwyczaj w mieszkaniach lub domach do 100 metrów kwadratowych, w których nie ma kotłowni. Urządzenie dwufunkcyjne musi spełniać wymagania samo wystarczającej kotłowni. Kotły gazowe dwufunkcyjne ogrzewają wodę w sposób przepływowy, gdyż nie są wyposażone w dodatkowy zbiornik. Nie można w nich również zastosować cyrkulacji wody użytkowej. Pod wieloma względami w takich gospodarstwach domowych montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego jest rozwiązaniem ekonomiczniejszym. 

Sprawdź więcej na: https://fixly.pl/kategoria/podlaczenie-pieca-co 

Udostępnij