Motoryzacja

Czy pasy bezpieczeństwa ratują życie

Czy pasy bezpieczeństwa ratują życie

W dzisiejszych czasach już prawie każdy posiada samochód. Ba! Co więcej, w niektórych gospodarstwach domowych jest ich dwa lub więcej. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez auta. Faktem jest to, że ten kto posiada samochód, podróżuje wygodniej. Własny środek lokomocji sprawdza się u osób, które dojeżdżają np. wiele kilometrów do pracy. Wiadomo, że nie z każdej miejscowości jest możliwość dojazdu autobusem czy pociągiem. Zresztą z upływem lat można zauważyć coraz mniejszą liczbę kursujących pociągów, autobusów tzw. PKS-ów. Podróżujemy zatem najczęściej własnym samochodem. Czujemy się w nim bezpiecznie. Czy jednak na pewno tak jest? Czy pasy bezpieczeństwa ratują życie?

Jak jeździć bezpiecznie?

We własnym aucie możemy stracić „czujność”. Często czujemy się panami życia i śmierci. Oglądamy we wiadomościach wiele doniesień o wypadkach drogowych, które mrożą krew w żyłach. Sami jednak nie myślimy, że moglibyśmy stać się sprawcami lub ofiarami takowego. Jest to zrozumiałe. W końcu nikt nie chciałby uczestniczyć w takim zdarzeniu, po żadnej ze stron. Mamy wiele czynników, które pomogą nam zwiększyć bezpieczeństwo w swoim samochodzie. Czasem o nich zapominamy, co jest dużym błędem. Zmniejszenie prędkości – najwięcej wypadków drogowych jest spowodowanych niestety zbyt dużą prędkością. Do tego dochodzi brawurowa jazda i o wypadek nie trudno. Czasem zastanawiam się, gdzie ci wszyscy ludzie tak się spieszą?  To, że wyprzedzi cię ktoś na światłach o jeden samochód, to, że będzie na miejscu 3 minuty szybciej, coś zmieni? Wątpię. Jednakże może wiele zmienić, co do sytuacji na drogach. Warto pomyśleć czasem o tym, że nie jesteśmy jedynymi, którzy chcą dojechać na czas. Na drogach jest tylu uczestników i każdy ma swoje życie. Zmniejszenie prędkości może uratować życie innym, ale przede wszystkim tobie.

Czy pasy bezpieczeństwa ratują życie?

Czy pasy bezpieczeństwa ratują życiePasy bezpieczeństwa – niestety, ale nadal istnieje duże grono ludzi, którzy zapominają o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Nie raz każdy z nas zastanawiał się, czy pasy bezpieczeństwa ratują życie. Odpowiedź jest prosta. Istnieje wiele testów, które to potwierdzają. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać, że każdy wypadek jest inny, jednakże nie warto ryzykować i nie zapinać pasów. Siła uderzenia podczas wypadku niekiedy jest tak mocna, że ofiara wypadku wypada przez przednią szybę, gdzie następnie ciało uderza z ogromnym impetem np. o drzewo. Gdyby pasy były zapięte, człowiek z pewnością mógłby przeżyć. Poza tym nie powinno w ogóle toczyć się dyskusji na ten temat. Wchodzisz do auta i po prostu zapinasz pasy. Niedowiarkom polecam obejrzenie kilku krótkich filmów, które w bardzo prosty sposób pokazują, co można zyskać lub stracić zapinając lub nie pasy. Fotelik bezpieczeństwa dla dzieci – fotelik dla dziecka jest podstawą, aby nasza pociecha mogła być bezpieczna w samochodzie. Należy pamiętać, aby wybierać takie modele, które są rekomendowane, nie szukać okazyjnych, czy używanych.

Udostępnij