Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Zmień wystrój wnętrza przy pomocy oświetlenia

3 października 2019 oświetlenie wnętrza

Co zrobić, by uwolnić się od monotonii? Najlepszym sposobem jest zmiana otoczenia. Oczywiście nie dla każdego jest to tak proste, jak może się wydawać. Niektórzy nie mogą przeprowadzić się do innego miasta, czy nawet zmienić mieszkania.

Pamiętaj, że nie musisz od razu iść na całość. Wystarczy wprowadzić modernizacje do wnętrza swojego lokalu, kupić nowe dekoracje, meble lub wyposażenie. Z ofertami takich sklepów jak Bricomarche, żadne pomysły i plany nie powinny być skomplikowane. Najszybsze i najbardziej spektakularne metamorfozy można osiągnąć, np. przy pomocy oświetlenia. Przekonaj się o tym na własne oczy.

Moc oświetlenia

Rezultaty, które osiągamy za pomocą oświetlenia, są fascynujące. Dzięki dodatkowej lampie lub zmienionej barwie światła możemy optycznie ocieplić, ochłodzić, powiększyć, zmniejszyć lub stworzyć inny klimat całego pomieszczenia.

Doskonałym przykładem są niewielkie łazienki o białej aranżacji. Jeśli zastosujemy w nich ciepłe i niewystarczające oświetlenie, staną się przytłaczające i wizualnie mniejsze niż są w rzeczywistości. Wystarczy wymiana żarówki na nieco mocniejszą i chłodniejszą, by kilkusekundowy pobyt w niej stał się pobudzający dla naszego układu nerwowego.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie?

Najlepiej ze względu na kilka podstawowych parametrów:

  • Natężenie światła – wyraża ono intensywność, z jaką oświetlana jest dana powierzchnia. Wartość podawana jest w luksach (lx). Minimalne wymagane natężenie światła w danym miejscu zależy od rodzaju naszej aktywności np.:
    1. 300–500 lx – czytanie;
    2. 500–750 lx – robienie szkiców i rysunków;
    3. 1000–1500 lx – szycie, prace wymagające precyzji;
    4. 10 000–100 000 lx – w polu operacyjnym chirurga.
  • Strumień świetlny – oznacza ilość światła emitowaną przez jego źródło. Wielkość strumienia świetlnego podaje się w lumenach (lm).
  • Skuteczność świetlna – jest to stosunek wielkości strumienia świetlnego (ilości emitowanego światła) do pobieranej mocy prądu.
  • Temperatura barwowa – podawana jest ona w kelwinach. Pozwala bardzo prosto (jedną liczbą) opisać barwę emitowanego światła.
    1. Zimne światło do pracy, czyli ok. 6000 K. Sprawdzi się ono w pomieszczeniach, gdzie potrzebna jest Ci koncentracja i pobudzenie.
    2. Światło neutralne na co dzień, czyli ok. 3500 K – 4300 K. Perfekcyjne dla pomieszczeń, które nie służą do pracy i relaksu, np. do przedpokoju.
    3. Światło ciepłe do relaksu, czyli ok. 2700 K – 3000 K. Świetnie sprawdzi się w sypialni i salonie. Sprawi, że wnętrza będą przytulne, a relaks w nich bardziej efektywny.

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

okna narożnikowe ceny

Jesteś zainteresowany reklamą?