Praca

Jak łatwo rozliczyć PIT-37 za 2019 rok online?

Jak łatwo rozliczyć PIT-37 za 2019 rok online?

Program PIT to idealne rozwiązanie, które ułatwi coroczne rozliczanie podatku. Bez wychodzenia z domu, bez chodzenia po urzędach i bez zbędnej papierkowej roboty. Wystarczy skorzystać z dostępnych programów i aplikacji, które znajdziemy w Internecie. Co jest jednak największą zaletą takich rozwiązań? I na co zwrócić uwagę? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

PIT-37 – łatwo i szybko rozlicz swój podatek

O programie PIT opowiemy na przykładzie deklaracji PIT-37, gdyż jest to najpopularniejsza forma deklaracji. Może ją składać zarówno pracownik i pracodawca, jak i rencista, emeryt oraz każdy zleceniobiorca. PIT-37 pozwala na rozliczenie rocznych dochodów.

Oczywiście deklarację składa się dotyczącą tylko i wyłącznie dochodów opodatkowanych. Skala podatkowa wynosi obecnie 18% oraz 32%. Tak więc osoby, które nie mają żadnych opodatkowanych dochodów są zwolnione z wypełniania PIT. Z kolei jeśli uzyskujesz opodatkowane dochody, ale według innej skali procentowej, należy wybrać inny rodzaj PIT. Może także dojść do sytuacji, w której będzie trzeba złożyć dwie różne deklarację. Wszystko jest kwestią indywidualną.

Jeśli już wiemy, którą deklarację musimy złożyć, trzeba sprawdzić wszelkie przysługujące nam ulgi, odliczenia i inne aspekty. Tylko wtedy mamy pewność, że nic nie pominiemy w naszym rozliczeniu, co jest ważne nawet przy korzystaniu z programu. Na stronie e-pity.pl możemy znaleźć listę wszelkich odliczeń i ulg, które mogą nam przysługiwać, warto ją sprawdzić.

Program PIT – Twój e-pit już czeka!

Korzystanie z programu do rozliczenia naszej deklaracji podatkowej to najlepsza z dostępnych opcji. Przede wszystkim wszystko załatwiamy przez Internet. Nie musimy nigdzie iść, nawet wysyłać gotowej deklaracji. Wszystkim zajmie się aplikacja. Co więcej, mamy wybór, czy chcemy sami przygotować od podstaw swoje rozliczenie, czy też skorzystać z gotowych szablonów PIT-37. Oczywiście w obu sytuacjach mamy możliwość dopisania wszelkich ulg i dodatkowych informacji. Jeśli będziemy mieć wątpliwości lub będzie potrzebne złożenie korekty, wszystko możemy zrobić także przez aplikację. Bez zbędnych kłopotów.

Warto też zapisywać swoje coroczne rozliczenia, co znacznie ułatwi sprawę w przyszłości. Nie będziemy musieli uzupełniać tych samych danych, co przyspieszy cały proces. Pamiętajmy także, aby przed rozliczeniem zapoznać się ze wszystkimi procedurami i opcjami rozliczenia. Być może konieczne będzie złożenie dodatkowego oświadczenia przed wypełnieniem PIT-37. Im więcej wiemy w temacie rozliczania podatku, tym mamy większą pewność, że szybko sprawa zostanie załatwiona. Bez zbędnych odwołań i korekt. 

Co roku zmieniają się przepisy dotyczące rozliczania podatku, co jest dodatkowym problemem. Czasem są to drobne korekty, czasem naprawdę znaczące wpisy. Dlatego rok rocznie należy zapoznawać się z obowiązującymi przepisami, aby nie dać się zaskoczyć żadnym zmianom. Pamiętajmy o tym! Nieznajomość prawa szkodzi. Dla własnego dobra należy zapoznawać się ze wszelkimi obowiązującymi prawami, nie tylko tymi dotyczącymi rozliczania podatku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.