BiznesPraca

PIT-36 – sprawdź sposób rozliczenia oraz możliwe ulgi

PIT-36 – sprawdź sposób rozliczenia oraz możliwe ulgi

Jak co roku, wszyscy pracujący Polacy są zobowiązani do złożenia swoich deklaracji podatkowych. Jednym z nich jest formularz PIT-36. Kogo obowiązuje oraz z jakich odliczeń można dzięki niemu skorzystać?

1. Rozliczenie PIT 2020 dla osób prowadzących działalność gospodarczą

2. Możliwość odliczenia ulg

3. Rozliczenie PIT 36 Online

Rozliczenie PIT 2020 dla osób prowadzących działalność gospodarczą

W zależności od wyboru sposobu opodatkowania naszych dochodów, mamy do wyboru różne formularze PIT. Różnią się one nie tylko podatkiem, ale także zasadami umożliwiającymi odliczenia ulgi.

Jednym z najczęściej wybieranych formularzy jest PIT-36. Sięgają po nie osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, którzy korzystają z podatku progresywnego. Podobnie jak w przypadku innych form zeznań PIT 36 za 2019 roku należy złożyć do urzędu do 30 kwietnia bieżącego roku.

Do innych formularzy należy PIT-36L, dla osób rozliczających się z podatku liniowego. Jeśli zaś wybraliśmy ryczałt ewidencjonowany, swoje zeznanie, czyli PIT-28 musimy złożyć do 31 stycznia następnego roku podatkowego.

Możliwość odliczenia ulg

Osoby, które wybrały rozliczenie przez formularz PIT 36, mogą skorzystać z szeregu ulg, odliczanych od dochodu oraz podatku.

Do najpopularniejszych rodzai ulg zaliczamy:

– ulga z tytułu krwiodawstwa

– ulga rehabilitacyjna

– ulga prorodzinna

– ulga na internet

Ponadto za PIT-36 w 2020 roku może nam wyjść niedopłata bądź też nadpłata, którą Urząd Skarbowy ma nam prawo zwrócić. W przypadku deklaracji elektronicznych termin ten wynosi 45 dni. Rozliczenie PIT-36 składane drogą papierową zobowiązuje urząd do zwrotu podatku do 3 miesięcy od złożenia deklaracji. Termin ten skraca się do 2 miesięcy przy składaniu korekty PIT-u.

Rozliczenie PIT 36 Online

Ręczne i osobiste złożenie PIT-36 zajmuje sporo czasu. Dodatkowo istnieje ryzyko, że błędnie wyliczyliśmy podatek. Może to spowodować niepotrzebny stres oraz zmusić nas do złożenia późniejszej korekty.

Program do rozliczenia PIT 36 online wyręczy nas w samodzielnym wyliczaniu podatku oraz odliczaniu ulgi. Poprowadzi on nas także za wszystkie etapy automatycznie i dokona niezbędnych obliczeń.

Czego zaś my będziemy potrzebować? Przede wszystkim dokumentów za 2019 rok, jak i kwotę przychodu, jaką uzyskaliśmy z zeszłorocznego rozliczenia. W trakcie wypełniania PIT 36 Online mamy także możliwość dodać wszystkie odliczenia, jakie nam przysługują, aby uzyskać ulgę.

Wypełniony PIT 36 przez Internet zostaje od razu wysyłany do naszego urzędu skarbowego. My zaś otrzymujemy UPO, czyli Urzędowe poświadczenie odbioru. Jest to dokument, który poświadczy, że złożyliśmy druk PIT-36 w wymaganym terminie.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.