Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Wymienialne części samochodowe: Podstawowe komponenty, które wymagają okresowej konserwacji i wymiany

30 lipca 2023 Wymienialne części samochodowe


Samochody osobowe są skomplikowanymi maszynami, w których wiele części musi ze sobą współpracować i na siebie wzajemnie oddziaływać. Normalne jest więc, że w trakcie pracy części te się zużywają. 

Projektowanie samochodu

Podczas procesu projektowania nowego modelu samochodu konstruktorzy oceniają, które części będą najbardziej narażone na zużycie i wprowadzają takie zmiany, aby części, które wymieniać trzeba najczęściej były maksymalnie tanie i proste. Takie części określa się mianem części eksploatacyjnych. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Elementy układu hamulcowego, takie jak: klocki hamulcowe, tarcze hamulcowe, zaciski i płyn hamulcowy

  • Filtry: oleju, powietrza, paliwa czy filtr kabinowy

  • Opony

  • Pasek rozrządu

  • Świece

  • Elementy zawieszenia, jak: sworznie, drążek kierowniczy, tuleje wahaczy, gumy stabilizatorów, amortyzatory, sprężyny i inne

  • Akumulator

Jeśli któraś z wymienionych części w twoim samochodzie się zużyła i chcesz nieco zaoszczędzić na jej wymianie, to zachęcamy do kupienia jej w sklepie internetowym, takim jak signeda.pl. Kupując części eksploatacyjne w internecie nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i pieniądze.

Szybka wymiana

Zupełnie normalne jest, że wymienione części się zużywają. Koszt ich wymiany nie powinien być dla ciebie dodatkowym wydatkiem, a częścią kosztów utrzymania samochodu. Ważne jest też, aby potrzebne wymiany przeprowadzać od razu kiedy dana część się zużyje. Taka praktyka ochroni cię przed potencjalnie poważnymi uszkodzeniami, których przyczyną może być jazda ze zużytą częścią eksploatacyjną. 

Przykładem może być sytuacja, w której kierowca nie wymienia klocków hamulcowych na czas i ignoruje piski pojawiające się podczas hamowania. W takiej sytuacji wymiana samych klocków, która normalnie kosztuje maksymalnie kilkaset złotych, może łatwo przerodzić się w poważniejszą awarię, w której oprócz klocków trzeba będzie wymienić jeszcze tarcze i zaciski, które gdyby nie to mogłyby jeszcze posłużyć przez tysiące kilometrów.

 

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wymienialne części samochodowe
benzyna 95 czy 98
samochód roberta lewandowskiego

Auto Roberta Lewandowskiego

21 czerwca 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

samochód roberta lewandowskiego