Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Podziękowania za udział w pogrzebie – co i jak?

29 września 2022 Podziękowania za udział w pogrzebie


Śmierć bliskiej nam osoby bardzo często jest wstrząsającym wydarzeniem dla każdej rodziny. Jednak po uroczystościach pogrzebowych i często organizowanym wspólnym obiedzie przychodzi moment rozmów z bliskimi. Zdarzają się okazję, gdzie krewni przyjeżdżają z daleka. W takich przypadkach wyrażamy nasze podziękowania za udział w pogrzebie oraz za kondolencje.

Podziękowania za udział w pogrzebie – kto przygotowuje?

Za podziękowania za udział w pogrzebie odpowiada najbliższa rodzina zmarłego. Mogą być dłuższe, jednak bardzo często jest to jedno lub dwa zdania. Zwykle odbywają się one bezpośrednio po ceremonii. 

Nie jest jednak konieczne, że ktoś z najbliższej rodziny musi składać podziękowania. Emocje mają duży wpływ na samopoczucie, szczególnie w dniu pochówku. Warto więc wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zadanie przejął ktoś inny – przyjaciel zmarłego lub rodziny. 

Inną możliwością jest poproszenie pracownika zakładu pogrzebowego, który przygotuje krótką treść zawierającą najważniejsze informacje a następnie ją wygłosi. Tutaj musimy zwrócić uwagę na wybrany przez nas dom pogrzebowy, który weźmie na siebie tę odpowiedzialność. Oferty wielu zakładów są podobne, jednak warszawa.pogrzeby-cerber.pl jest świetną opcją do rozważenia.

Podziękowania za kondolencje – jak odpowiedzieć?

Kondolencje są jednym z najsmutniejszych rodzajów “życzeń” jakie możemy składać i otrzymywać. Kiedy jesteśmy osobą, której składa się kondolencje mamy prawo być zamknięci w sobie i smutni. W końcu straciliśmy bliską nam osobę.

Składanie kondolencji nie jest łatwą rzeczą, jednak podziękowania za kondolencje bywają jeszcze trudniejsze. Nie ma zasad czy utartego postępowania w takim przypadku. Tak jak kondolencje są często nieformalne, to samo dotyczy reakcji lub podziękowań za nie. Jednak najlepiej jest odpowiedzieć w ten sam sposób, w jaki je otrzymaliśmy.

Wzory podziękowań za udział w pogrzebie

Podziękowanie przybyłym na uroczystości pogrzebowe jest trudne. W przeciwieństwie do kondolencji, które składają się z kilku zdań wyrazy wdzięczności są dłuższe. Zazwyczaj dziękujemy wszystkim zgromadzonym i przybyłym: rodzinie, znajomym, przyjaciołom, współpracownikom i kuzynostwu. Możemy je napisać sami, po prostu wymyślić albo skorzystać z wielu gotowych wzorów podziękowań.

Podziękowania mogą być długie i uroczyste, albo krótkie i konkretne. To jednak zależy od osoby, która je składa oraz jej stanu emocjonalnego. Pod wpływem uczuć jedni zamykają się w sobie i nie chcą rozmawiać. Z drugiej strony są osoby, które preferują długa wypowiedź, która często chwyta za serca.

Zdarzają się sytuacje, gdzie osoba nieżyjące napisała sama przed swoją śmiercią, przemowę oraz wskazała w niej kogoś z rodziny, kto ma ją wypowiedzieć. Wtedy z szacunku do zmarłego należałoby wypowiedzieć jego słowa jako ostatnią wolę.

Czemu podziękowanie za udział w pogrzebie jest ważne?

Organizacja pogrzebu jest bardzo przykrym wydarzeniem. Nie możesz zapomnieć o tak ważnej rzeczy jak podziękowania za udział zebranym. Dziękujemy każdemu kto przybył i wszystkim zgromadzonym. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z gotowych wzorów. 

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Samsung Galaxy S24 Ultra
Broń w Polsce
rękawice gumowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

rękawice gumowe