Mężczyzna

5 ciekawostek o zegarach Victorinox, których się nie spodziewałeś

5 ciekawostek o zegarach Victorinox, których się nie spodziewałeś

Firma Victorinox powstała 130 lat temu w Szwajcarii. Jej założycielem był Karl Elsener, który w miejscowości Ibach prowadził warsztat produkujący noże. Szwajcaria była wówczas jednym z najbiedniejszych krajów europejskich, a jego przedsiębiorstwo miało pomóc w zwalczaniu bezrobocia i zapobiec masowej emigracji. Szwajcar w 1891 roku podjął się zlecenia wykonania noży dla armii, znanych do dziś jako legendarne Szwajcarskie Noże Oficerskie. Doskonały zmysł rzemieślniczy rozsławił produkty na całym świecie. W 1989 roku firma postanowiła rozszerzyć ofertę o niezawodne zegarki, z którymi wiąże się kilka ciekawostek.

1. Ciekawe pochodzenie nazwy Victorinox

Nazwa Victorinox może zastanawiać i przywodzić na myśl nieoczywiste skojarzenia. Geneza nomenklatury sięga roku 1909, a więc samych początków przedsiębiorstwa. Właściciel firmy, przyjmując zlecenie na produkcję noży dla armii, musiał stworzyć nazwę. Elsner postanowił w nieoczywisty sposób uczcić matkę, której imię miało stanowić pierwszy człon nazwy. I tak skrót „Victor” i dodanie członu „inox” (międzynarodowe oznaczenie stali nierdzewnej) pozwoliło na powołanie nazwy marki. Dzisiaj logo oraz nazwa przedsiębiorstwa znane są na całym świecie, jednakże niewielu zdaje sobie sprawę skąd wywodzi się to enigmatyczne określenie. 

Pierwsza fabryka marki Victorinox – 1930 rok

2. Ekstremalne próby wytrzymałościowe

Zegarki marki Victorinox z serii I.N.O.X. muszą przejść aż 130 ekstremalnych prób wytrzymałościowych. Wśród najpopularniejszych wymienia się przede wszystkim: schładzanie zegarka do -57°C, po czym poddawanie szokowi termicznemu, podwyższając temperaturę do +71°C, nurkowanie na głębokości ok. 200 metrów oraz przejechanie przez 64 tonowy czołg. Należy tym samym podkreślić, że czasomierz wszystkie te próby przechodzi wzorowo, nie wykazując żadnych usterek. Zegarki Victorinox  z pozostałych serii przechodzą „tylko” 70 prób wytrzymałościowych. Przeprowadzane testy dowiodły, iż produkty sprawdzą się w każdej sytuacji, niezależnie od położenia. Akcesoria przeznaczone są zarówno do użytku codziennego, jak i na wymagające wyprawy i podróże w najdalsze zakątki świata.

3. Victorinox i współpraca ze strażakami

Marka Victorinox około 40 lat temu powołała własny oddział profesjonalnej straży pożarnej. Firma, z racji wytwarzania produktów ze stali, która poddawana jest obróbce w bardzo wysokich temperaturach, stale współpracowała z jednostkami pożarniczymi, ciągle dostosowując produkcję do wymogów bezpieczeństwa. W celu docenienia pracy oddziałów pożarniczych producent zdecydował się na wyprodukowanie dwóch akcesoriów dla strażaków. Pierwszym z nich był scyzoryk nazwany Rescue Tool przystosowany do pracy w wymagających miejscach oraz podczas pożaru. Projektanci Victorinox zaprojektowali także zegarek z serii I.N.O.X., który został poddany 130 próbom wytrzymałościowym, które dowiodły m.in. przetrwanie czasomierza w temperaturze 1260°C.

4. Dlaczego włókno węglowe? 

Marka wykorzystała w swoich projektach włókno węglowe ze względu na przeprowadzane na nim testy w przestrzeni kosmicznej. Osoby zarządzające spółką były pewne, że nic w podobnym stopniu nie udowodni niezawodności zegarków, jak anormalne warunki. Nie tylko włókno węglowe znalazło zastosowanie w zegarkach Victorinox. Kolejnym nieoczywistym tworzywem, używanym do produkcji kopert zegarkowych, jest piaskowany tytan. Jeden z najbardziej pożądanych pierwiastków na świecie łączy w sobie wiele pożądanych cech, wśród których należy wymienić przede wszystkim: lekkość, ponadprzeciętną wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych oraz walory estetyczne.

Victorinox

5. Nietuzinkowa bransoleta w zegarkach Victorinox

Przeglądając ofertę zegarków szwajcarskiej marki, z pewnością w oczy rzuca się niezawodny design oraz ponadczasowa stylistyka. Walory estetyczne są zauważalne również w przypadku bransolety. Jednakże niewiele osób wie, iż bransoleta zegarka została wykonana z prawdziwego paracordu. To linka spadochronowa, która ciasno spleciona, tworzy pasek czasomierza. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na wygląd ekscentrycznego materiału, ale przede wszystkim na jego praktyczne zastosowanie. Pasek zegarka można w każdym momencie odwinąć, zyskując tym samym dwa metry niesamowicie wytrzymałego sznurka, który przyda się z wyjątkowo trudnych sytuacjach. 

W logo marki Victorinox znajduje się godło Szwajcarii, które ma przypominać o solidności i przywiązaniu do tradycji. Oferta marki obejmuje także bagaże, perfumy, ale przede wszystkim noże i scyzoryki. Seria zegarków I.N.O.X. stanowi światowy bestseller i jest wybierana przez himalaistów, podróżników oraz biznesmenów. Już teraz sprawdź, co do zaoferowania ma ta wyjątkowa marka!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.