Strona główna
Rodzina
Tutaj jesteś

Czego nie można jeść w ciąży?

21 czerwca 2022 czego nie można jeść w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czego nie można jeść w ciąży. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać się z główną listą produktów, które nie są zalecane.

Tłuszcze trans

Podczas ciąży powinno się unikać przede wszystkim spożywania tłuszczów trans, które mogą mieć negatywny wpływ na organizm kobiety oraz rozwijającego się dziecka. Tłuszcze trans są uznawane za najbardziej szkodliwe, dlatego warto je wyeliminować ze swojej codziennej diety. Duże spożycie tłuszczów trans wpływa na zwiększenie ryzyka pojawienia się chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu drugiego oraz schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Zobacz także: Kuchnia i salon – okna narożnikowe ceny

Surowe mięso i ryby

Kolejną grupą produktów, których powinno się unikać podczas ciąży, jest surowe mięso, ryby, a także nabiał. Surowe potrawy mogą powodować zatrucie licznymi patogenami, takimi jak na przykład toksoplazmoza lub listerioza. Oprócz tego podczas spożywania surowego mięsa i ryb można zarazić się również pasożytami, które także wpływają w negatywny sposób na stan zdrowia każdego człowieka. Produkty spożywane przez kobiety w ciąży nie mogą być również niedopieczone oraz za bardzo krwiste.

Wędzone produkty

Wśród produktów, które nie są zalecane do jedzenia podczas ciąży, można również wskazać wyroby wędzone. Wśród nich wymienia się przede wszystkim wędzone mięso oraz ryby. W ich składzie można znaleźć groźne dla zdrowia pochodne dymu, które mogą mieć działanie rakotwórcze oraz zwiększać ryzyko pojawienia się różnych schorzeń. Oprócz tego w wędzonych, przetworzonych produktach bardzo często znajdują się również niekorzystne dla zdrowia konserwanty, których w ciąży powinno się unikać.

Alkohol

Alkohol jest produktem zakazanym w ciąży i przyszła matka powinna pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem go nie spożywać. Nie są dozwolone nawet małe ilości alkoholu, który powinno się zupełnie wyeliminować ze swojego jadłospisu w ciąży. Alkohol może w negatywny sposób wpłynąć na rozwój dziecka, dlatego zalecana jest całkowita abstynencja. Oprócz tego kobiety w ciąży nie powinny w trakcie niej również palić papierosów. Warto zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt.

Sery pleśniowe

Kolejną grupą produktów, których nie powinno się spożywać w trakcie ciąży, są sery pleśniowe stworzone z mleka niepasteryzowanego. W serach pleśniowych z mleka niepasteryzowanego mogą znajdować się groźne dla kobiet w ciąży bakterie, które mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Dlatego powinno się ich unikać w newralgicznym okresie. Dodatkowo podczas oczekiwania na dziecko spada odporność kobiety i jest ona bardziej narażona na różnego rodzaju infekcje.

Mocna kawa

W trakcie ciąży powinno się również unikać picia mocnej kawy, a także niektórych herbat ziołowych. Nadużywanie kawy oraz napojów energetycznych może być bardzo groźne dla kobiet w ciąży z uwagi na duże stężenie kofeiny. Natomiast większość naparów ziołowych nie jest sprawdzona podczas stosowania w ciąży, dlatego efekty ich działania mogą być niekorzystne. Warto unikać nadmiernego ryzyka oraz zrezygnować z niepolecanych napojów.

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak ochronić psy przed pchłami
czego nie można jeść w ciąży
Czy fotelik dla dziecka jest obowiązkowy

Jesteś zainteresowany reklamą?

Czy fotelik dla dziecka jest obowiązkowy