Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak ograniczyć ryzyko zerwania gwintu przy dokręcaniu śruby?

12 stycznia 2022 ryzyko zerwania gwintu

W przypadku elementów pracujących pod dużym obciążeniem wymaga się stosowania precyzyjnych połączeń skręcanych. Użyte do wykonania takich połączeń nakrętki i śruby powinny być wykonane z materiałów o ponadprzeciętnej wytrzymałości. Co więcej, niezwykle istotna jest również siła ich dokręcania. W celu zapewniania możliwości dokręcania śrub z optymalną siłą stosuje się klucze dynamometryczne, czyli narzędzia ręczne z funkcją kontroli wartości końcowego momentu obrotowego.

Jak działa klucz dynamometryczny?

Dokręcanie śrub z odpowiednią siłą ma kolosalne znaczenie dla trwałości połączenia skręcanego, zwłaszcza gdy jest ono wystawione na działanie wibracji i wysokich temperatur. Gdy siła dokręcenia będzie zbyt mała, połączenie może się poluzować i śruba z czasem się wykręci. Gdy siła dokręcania śruby będzie zbyt duża, możemy zerwać gwint lub uszkodzić skręcany element. Klucz dynamometryczny daje możliwość zapanowania nad siłą, z jaką dokręcamy śruby, dzięki czemu połączenia stają się trwalsze i nie ryzykujemy uszkodzenia skręcanego elementu lub śruby. Standardowe klucze dynamometryczne, takie jak np. https://ingar.pl/produkty/narzedzia-dynamometryczne/klucze-dynamometryczne,2,127 wyposażone są w wewnętrzną sprężynę, która daje możliwość regulowania siły dokręcania w określonym zakresie momentu obrotowego. Wybieramy interesujący nas moment dokręcania (siłę) i zaczynamy dokręcać śrubę. Charakterystyczne kliknięcie oznacza, że śruba została dokręcona z optymalną siłą.

Kiedy stosuje się klucze dynamometryczne?

To narzędzia spotykane niemal we wszystkich warsztatach, powszechnie wykorzystywane w naprawach samochodów, maszyn i innych kategorii urządzeń mechanicznych, w których wysoka precyzja połączeń skręcanych jest ważna z uwagi na bezpieczeństwo codziennej eksploatacji. Kluczy dynamometrycznych używają zarówno mechanicy samochodowi, jak i różnego rodzaju instalatorzy, zwłaszcza gdy montowane przez nich elementy są kruche i łatwo je uszkodzić podczas skręcania. Podstawowe klucze dynamometryczne o wąskim zakresie momentu dokręcania mogą przydać się również w zastosowaniach domowych, minimalizując ryzyko zerwania gwintu śruby lub uszkodzenia skręcanego elementu, gdy jest on wykonany z materiału delikatnego, kruchego, podatnego na pękanie.

Jeśli nie masz pewności, czy śruba została dokręcona z odpowiednią siłą i nie poluzuje się podczas eksploatacji, a jednocześnie obawiasz się ją dalej dokręcać, aby nie zerwać gwintu, zainwestuj w klucz dynamometryczny. Najprostsze modele tego typu narzędzi kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych, a gwarantują znaczące podniesienie wygody i bezpieczeństwa pracy podczas instalacji delikatnych, podatnych na uszkodzenie elementów przy pomocy nakrętek i śrub montażowych.

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

okna narożnikowe ceny

Jesteś zainteresowany reklamą?