Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Siłownik pneumatyczny – co warto o nim wiedzieć?

28 maja 2021 siłownik

Siłownik pneumatyczny to urządzenie, które wykorzystywane jest w przemyśle. Jego charakterystyczne cechy sprawiają, że cieszy się dużą popularnością i spełnia wiele zastosowań. Zapotrzebowanie na rynku spowodowało to, że obecnie wybierać można spośród bardzo wielu modeli siłowników pneumatycznych. Należy podkreślić, że urządzenia te wyróżnia odporność na działanie wysokich i niskich temperatur, dzięki czemu z powodzeniem pracować mogą nawet w bardzo wymagających warunkach. Dodatkowo w przeciwieństwie do swoich hydraulicznych odpowiedników cechują się znacznie mniejszą wagą, co ma szczególnie istotne znaczenie dla konstruktorów. Siłowniki pneumatyczne nie wywołują również żadnych magnetycznych zakłóceń, co w połączeniu z prostą budową przekłada się na łatwą i efektywną obsługę. Poniższy artykuł w kompleksowy sposób omawia tematykę związaną z siłownikami pneumatycznymi. Zamieszczone tutaj informacje pomogą usystematyzować wiedzę w tym zakresie.

Jakie najważniejsze cechy wyróżniają siłownik pneumatyczny?

Sposób funkcjonowania siłowników pneumatycznych polega na przemienianiu energii sprężonego powietrza w energię mechaniczną. Takie działanie sprawia, że urządzenia stosowane są w przemyśle ciężkim jak również w znacznie mniejszych zakładach produkcyjnych. Do najważniejszych zalet siłowników pneumatycznych można zaliczyć wysoką prędkość roboczą, łatwą regulację poszczególnych parametrów takich jak moc oraz prędkość, znaczną siłę pomimo niewielkich rozmiarów, brak konieczności smarowania, a także neutralność dla środowiska, nawet w przypadku wycieku oraz prostą konstrukcję, która przekłada się na korzystne ceny. Należy również zaznaczyć, że do najczęściej stosowanych rodzajów siłowników pneumatycznych należą siłowniki nierdzewne, antyobrotowe, wahadłowe, beztłoczyskowe oraz kompaktowe. Wybór konkretnego modelu siłownika pneumatycznego uzależniony jest od rodzaju pracy, jaką ma wykonywać.

Funkcjonalny siłownik pneumatyczny z hamulcem

Popularnym typem siłownika pneumatycznego jest model wyposażony w hamulec. Istota jego działania polega na tym, że w trudnym położeniu prowadzi do mechanicznej blokady tłoczyska. Siłownik wyposażony jest w specjalne szczęki, które wprawiane są w ruch za pomocą sprężyn, w rezultacie blokują tłoczysko bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek uszkodzeń na jego powierzchni. Trzeba pamiętać, że siłownik pneumatyczny z hamulcem skonstruowany jest w taki sposób, aby siła blokady była większa niż siła z jaką wysuwa się tłoczysko. Hamulec uniemożliwia także odpadnięcie tłoczyska w przypadku gdy odcięty zostałby dopływ sprężonego powietrza. Powyższa charakterystyka siłowników pneumatycznych pokazuje, że urządzenia te dzięki swoim uniwersalnym cechom znajdują szerokie zastosowanie.

Redakcja MiloszKlimek

Nasza redakcja to wspólnota mężczyzn i przedsiębiorców, gotowych do podnoszenia swoich umiejętności, dzielenia się wiedzą i wspierania się nawzajem w drodze do sukcesu i spełnienia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

okna narożnikowe ceny

Jesteś zainteresowany reklamą?